3.11.09

Mandriva Linux 2010 väljas

Ettenähtud ajal nägi ilmavalgust Mandriva Linux 2010, mida hellitavalt nimetatakse ka Adelie'ks. Järgnevalt võtan kokku väljalaske tähtsamad uuendused võrreldes eelmise kevadväljalaskega 2009.1.

Välimus
Kõige silmatorkavam on arvatavasti, nagu ikka, uus kujundus. See ei erine väga radikaalselt senisest, pigem on selle edasiarendus. Lisan ka näite teksti lõppu. Kuid peale Mandriva enda kunstnike anti sel korral võimalus oma panus taustapiltide rohkendamisse teha ka teistele, milleks kuulutati välja avalik konkurss. Võitjate tööd leiab paketist mandriva-theme-extra. Hea meel on tõdeda, et võitjate sekka mahtus ka eestlane Tauno Erik, kelle taustapilti võib samuti näha teksti lõpus.

Paigaldamine
Paigaldamisprogrammis on mõningaid silmaga nähtavaid uuendusi, mille seast tasub ära mainida visuaalselt parandatud partitsioneerimise osa ja määratud parooli tugevuse (või teisti öeldes lahtimurtavuse) kontrollimist, samuti seda, et vaikimisi on loodavate partitsioonide failisüsteemiks nüüd ext4.
Veel üks uuendus on külaliskonto (guest) loomine, mis võimaldab lasta näiteks sõbral veenduda Mandriva headuses ilma enda andmeid ohtu seadmata või sobib ka näiteks lastele kasutada anda. Külaline saab kasutada kõiki masina pakutavaid võimalusi, aga et ta ise tegutseb vaid ajutiseks kasutamiseks mõeldud spetsiaalses süsteemis (tmpfs), kaovad nii tema kodukataloog kui ka igasugused andmed selle kohta, mida ta on ette võtnud, pärast väljalogimist, nii et süsteemile sisulist kahju ta tekitada ei saa (kuigi pole muidugi välistatud, et osavnäpud sellega ehk ka toime tulevad, aga pole ju tungivat vajadust tunnustatud küberkurjameid füüsiliselt oma masina kallale lasta... Smile ).

Uuendamine
Uuendamine ühelt väljalaskelt teisele on, nagu ikka, mõnevõrra riskantne ettevõtmine, mistõttu soovitatav on vähemalt oluliselt andmed enne seda varundada.
* Kui kellelgi juhtus 2009.1 (või ka mõne varasema väljalaske) ajal veel kasutusel olema KDE3, siis nüüdsest on KDE3-st täielikult loobutud ning süsteemi uuendamisel käivitub automaatne migreerumisabiline, mis peaks kõik KDE3 failid, kirjad, seadistused ja muu sellise ümber kantima KDE4 all kasutatavaks.
* Lisaks on arvestades väljalaske uuendamisega kaasnevat suurt mahtu nüüd võimalik sisse lülitada valik, mille puhul kõigepealt laaditakse kõik uuendused alla ja alles siis need paigaldatakse. See peaks vähendama ohtu, et ühenduse kadumisel või muudel uuendamisprotsessi katkestavatel põhjustel tekib kasutuskõlbmatu süsteem.
* Veel ühe uuendusena hoiatab süsteemisalves istuv uuendusaplett nüüd, kui kasutusel oleva väljalaske toetusperiood (s.t periood, mille kestel tuleb väljalaskele uuendusi) lõpeb, ning pakub võimalust uuendada süsteem toetatud väljalaske peale.
* Samuti käivitatakse uuendamise lõpul automaatselt X'i serveri seadistamise tööriist XFdrake, mis kontrollib, kas süsteemis kasutusel olev graafikakaart on ikka endiselt draiverite poolt toetatud - nimelt on vahepeal mõnedki kaarditootjad lõpetanud teatavate kaartide toetamise - ja kui ei ole, seadistab süsteemi ümber kommertsdraiveri kasutamise pealt avatud lähtekoodiga draiveri kasutamise peale.

Süsteem
Kogu süsteemi puudutavatest uuendustest on põhjust ära märkida järgmisi:
* graafilise alglaadimiskeskkonnana on nüüd kasutusel Plymouth, mis küll tavakasutaja seisukohalt ei too kaasa mingit silmaga nähtavat vahet varasemaga, kuid võimaldab loodetavasti arendajatel paremini tegutseda selle kohandamisel.
* Kasutusel on kernel 2.6.31, mis, nagu ikka, tähendab rohkemate seadmete paremat toetust ja kõike muud head.
* Kasutusel on X.org 7.5 ja X server 1.6.5, mis peaks tähendama varasemast palju paremat Inteli graafikakaartide toetust.
* Toetatud on Poulsbo draiverid, mida läheb vaja eelkõige väikesülearvutite kasutajatel.
* Huvi võivad pakkuda veel järgmiste asjade uued versioonid: VirtualBox 3, bash 4.0, gcc 4.4.1, glibc 2.10.1.

Mandriva tööriistad
* X'i serveri seadistamise tööriist võimaldab nüüd valida, kas serveri lähtestamiseks mõeldud kiirklahv Ctrl+Alt+Backspace on kasutatav või mitte. Taustaks: X.org-i arendajad leidsid, et seda võimalust ei tohiks vaikimisi pakkuda, nii et sellise valiku pakkumine on vastutulek kasutajatele, kes soovivad saada ise võimalust otsustada.
* Uue tööriistana on lisatud varasemat AppArmorit asendava turberaamistiku Tomoyo seadistamistööriist.
* Põhjalikult kirjutati ümber võrguprofiilide haldamine. Nüüd on senisest palju lihtsam panna paika erinevad profiilid (kodus, tööl, metsas) ja seostada neid vastavate teenustega (näiteks et metsas kasutataks alati ühendust üle mobiiltelefoni ja nii edasi).
* Tunduvalt töötati ümber ka võrgu jälgimise tööriist, mis lisaks on nüüd ka eraldi paigaldatav. See eraldamine oli tingitud eelkõige sellest, et ka töökeskkonnad pakuvad oma võrgu jälgimise vahendeid ning nüüd on kasutajal võimalik valida, millist kasutada. Paraku tundub, et selle eraldamise käigus juhtus midagi tõlgetega - vähemalt mul endal ja veel mõnel on monitori tekstid ingliskeelsed, ehkki tegelikkuses on nad tõlgitud; nähtavasti on kuidagi ununenud tõlkefailid ümber tõstmata.
* Tarkvara paigaldamise/eemaldamise tööriist Rpmdrake pakub nüüd võimalust otsida ka pakettide täielikus nimes, see tähendab näiteks ka versioonide järgi ja nii edasi. Samuti on võimalik otsingus kasutada regulaaravaldisi. Lisaks on minu arvamuse kohaselt omajagu kasvanud tööriista kiirus käivitumisel ehk siis pakettide andmebaasi sisselugemine ja analüüsimine.
* Uuendamisaplett mdkonline võimaldab nüüd määrata, kui sageli uuenduste olemasolu kontrollitakse. Teine uuendamisega seotud asjaolu puudutab kerneleid: kui varem paigaldati uus kernel alati n-ö eraldi, ilma vanemaid kerneleid vähimalgi määral puutumata, mis intensiivsema kerneli uuendamise puhul tekitas vajaduse ruumi kokkuhoiu nimel vanemaid käsitsi eemaldama hakata, siis nüüd vanemad kernelid eemaldatakse automaatselt, jättes alles ainult kaks viimast (selle mõte on see, et kui uus kernel mingil põhjusel ei peaks töötama, oleks alles ka see kernel, mis ju kindlasti töötas).

Töökeskkonnad
* KDE versioon on nüüd 4.3.2. Seda pole põhjust hakata siinkohal lähemalt tutvustama, mainin ära vaid mõned asjad. Nagu mainitud, on lisatud tööriist, mis automaatselt migreerib varasema KDE3 pealt KDE4 peale. Mandriva tubli lisandusena on jõuliselt sisse toodud niinimetatud semantiline töölaud Nepomuk, muu hulgas ka asi nimetusega Tasktop, mis peaks võimaldama töölauda korralda ülesannetepõhiselt. Aga see on veel väga uus asi, sestap ei oska ma selle tegelike kasutamisvõimaluste kohta väga palju lähemat öelda. KDE-ga seotud tarkvarast võib ära mainida järgmised uued versioonid: Amarok 2.2, digiKam 1.0 beta5, KMess 2.0.0, KOffice 2.0.82. KMyMoney osutus veel liiga ebastabiilseks, mistõttu selle asemel on lisatud üldiselt enam-vähem samu, kuid siiski vähemaid võimalusi pakkuv Skrooge.
* GNOME versioon on nüüd 2.28.1
* Täiesti uue töökeskkonnana on sisse toodud Moblin. See on eelkõige mõeldud väikesülearvutitele

Rakendused
Rakendused on suuremalt osalt kõik sellise seisu ja versiooniga, nagu neil oli umbes paari-kolme nädala eest, see tähendab maksimaalselt uued. Nimetame siin mõned uued versioonid:
* Mozilla Firefox 3.5
* OpenOffice.org 3.1.1
* Moovida, mis varem kandis nimetust Elisa ja kujutab endast multimeediakeskust
* SageMath 4.1 matemaatikatarkvara süsteem
* Wine 1.1.32
* Trükkimissüsteem CUPS 1.4
* apache 2.2.12
* php 5.3.0
* Python 3 - siiski vaid lisatarkvarana; üleminekuajal ühilduvuse tagamiseks on põhitarkvarana kasutusel endiselt 2.6

Teadaolevad vead
Kindlasti tasub tähelepanu pöörata ka teadaolevatele vigadele, mille nimekirja leiab siit. Vahest kõige silmatorkavam võib olla suutmatus USB-seadmeid automaatselt ühendada, millel on praegu teadaolevalt kaks lahendust: kas keelata käivitamisel kiirendamine (kernelile lisavõti speedboot=no) või anda administraatori õigustes käsk service -f haldaemon.


Uudise allikas: Mandriva Linux 2010 väljalaskemärkmed
Lisavaatamist: Mandriva Linux 2010 visuaalne ülevaade
Lisateavet: Mandriva Linux 2010 teadaolevad vead




Mandriva Linux 2010 One (Live-CD) vaikimisi kujundus


Tauno Eriku võitjate hulka pääsenud taustapilt

No comments:

Post a Comment