31.7.11

Laubased mõtted

Tavaline tööpäev, mida omajagu lühendas üle tükima aja vaevanägemine ja artiklite tõlkimine Diplomaatia hüvanguks. Ent arvestades juba eile väga heaks läinud ja täna jätkuvalt vihma ja suhteliselt talutava, kuigi ikka veel natuke üleliia kõrge temperatuuriga ilma, lendas igasugune töö paranenud ja kõrgenenud enesetunde tingimustes siiski lennuka hooga ja otsekui lepse reega.


Loetud: Tehnikamaailm 8/2011
Vaadatud: Eesti jalgpalli meistriliiga: FC Viljandi - FC Kuressaare (TV6), Push (RTL), Gabriel - Die Rache ist mein (Pro7)

Ilmunud tõlked: Vello Vikerkaar: aruanne Malawist (Postimees, 30.07.2011)

30.7.11

Reedesed mõtted

Tavaline tööpäev, mida katkestas mõneks ajaks ema ja ta poiss-sõbra külaskäik. Värskelt puhkusereisilt Aadria mere äärde ja üldse maaliliste sõjahaavadega eks-Jugoslaaviasse tagasi jõudnud, paistsid mõlemad kenasti naksis olevat, kuigi väga kaua seda järele uurida ei saanud, sest nad kiirustasid kohe edasi. Igatahes jäi sellest mälestuseks pudelike Horvaatia puskarit, ametlikult küll likööriks nimetatav Vlahovac, mis kenasti täiendab mu pisikeste pudelite kollektsiooni :-) , ja karbike midagi, millele ma kohe ei oskagi päris hästi nime anda... peale on kirjutatud igatahes Rahatluk ja midagi halvaa sarnast ta on (mul on kuri kahtlus, et ma olen kunagi ammu midagi sellist saanud, aga sellest on parimal juhul hägune mälestus...)

Tänane Sirp oli, nagu vist kollektiivpuhkuse järgne teine number peaaegu alati, täitsa tühi. Õige pisut pakkus head lugemist Sanga Joeli tavapäraselt mõnusas vaimus ja toonis kirja pandud arutlus naiskirjandusest ja sellega otsekui kokku sobitatud Hellerma Kärdi mõtted ilmselt samuti kenasti, isegi väga kenasti tollesamuse naiskirjanduse sildi alla mahtuvast Oriana Fallaci hiljuti eesti keeli ilmunud raamatust "Kiri sündimata jäänud lapsele", aga sellega ka kõik piirdus. Ehk siis järgmiseks nädalaks on kogunenud juba rohkem asisemaid materjale, mida ajaleheveergudel avaldada - loota ju võib...


Loetud: Sirp, 29.07.2011; Akadeemia 7/2011
Vaadatud: Devil's Tomb - Willkommen in der Hölle (RTL2)

29.7.11

Neljabased mõtted

Tavaline tööpäev, millesse tegi oma kupüürid eilne laiskus ehk teisisõnu üht või teistpidi tarkvara ja selle tõlkimisega seotud tegevus. Kõigepealt kirjutasin valmis Mandriva Linux 2011 RC2 pisikese ilmumisteate, kuid selle käigus avastasin muu hulgas teatava üllatusena, et vahepeal on mõned tõlkimata stringid juurde ilmunud - oli küll jutt, et Mandriva tõlkimine kolib veebi ehk hakkab käima Transifexi keskkonnas, aga paistab, et pärast esialgseid ponnistusi on see hetkel rohkem jutuks jäänudki, vähemalt praeguse väljalaske puhul küll. See tähendas pisikest pingutust, et need korda teha, seda enam, et tegemist on suhteliselt nähtaval kohal olevate asjadega, nimelt Mandriva kohandatud KDE failihalduri Dolphin uute omadustega. Seejärel kulus omajagu aega veel ühe eilse lubaduse, nimelt KDE 4.7 väljalasketeate (või õieti väljalasketeadete, kui arvestada, et juba tükimat aega ei ole ju enam KDE-d, vaid on KDE rakendused, KDE Plasma töötsoonid ja KDE platvorm, kõik kenasti eraldi ja ilmselt 4.x seeria raames ka viimast korda kooskõlaliselt ilmumas...) tõlke valmistamise peale. Aga igal juhul võib nüüd seda kenasti ka eesti keeles lugeda (viidatu on nii-ütelda põhileht, kust lähevad viited teiste juurde).

Täna võis ka lugeda, et valmis on saanud ja avalikkuse ette paisatud eesti fraseologismide alussõnastik. Kaua tehtud kaunikene, võiks selle kohta öelda. Eriti just kaunikene. Igatahes palju on sealt leida kohe kindlasti. Nüüd jääb üle ära oodata veel etümoloogiasõnastik, ka teine selline igiammune helesinine unistus. Siis võiks juba rääkida, et kõige olulisemad eesti keele sõnaraamatud on olemas...


Loetud: Akadeemia 7/2011
Vaadatud: mitte muhvigi

Tarkvaratõlked: Mandriva

28.7.11

Mandriva Linux 2011 RC2 väljas



Eile õhtul ilmus suve lõpul ilmavalgust nägeva Mandriva Linux 2011 teine eelväljalase ehk RC 2. Lühidalt võib seda iseloomustada kui eelmise eelväljalaske (millest, sealhulgas mõningatest tõsistest puudustest, on kirjutatud siin) tubli edasiarendust: välimus on ühtlasem ja kooskõlalisem, RC1 eriti silmatorkavad vead on ära parandatud ning kõik paistab vähemalt esmapilgul (siinkirjutajal lühiajaline kogemus virtuaalmasinas) korralikult toimivat. Väidetavalt on tunduvalt paranenud kõikvõimalike Wi-Fi ja muude võrgukaartide toetus, samuti internetipulkade ja muu sellise fancy kraami toetus.

Aga need on kõik asjad, mida potentsiaalsetel kasutajatel on võimalik järgneva kuu jooksul üle, läbi ja järele testida. Igatahes praeguse seisuga tundub, et seekordne väljalase tõotab tulla täiesti korralik. (Ehkki mõned otsused on tekitanud elavat vastukaja, eriti näiteks failihalduri Dolphin uuendatud välimus (tööriistariba oluline puhastamine ja paljude funktsioonide koondamine ühe nupu alla) või sellessamuses failihalduris paremklõpsuga avanevas menüüs uute failide loomise funktsiooni ärakaotamine...)

Paraku eestinduse seisukohalt tuleb öelda, et ka RC2 pakub uuelaadset rakenduste käivitajat ainult inglise keeles, ehkki selle tõlge on juba tükimat aega olemas. Loodetavasti laheneb seegi probleem siiski enne lõpliku väljalaske ilmumist.

Uudise allikas: sissekanne Mandriva ajaveebis
Rohkete piltidega tutvustus

Kolmabased mõtted

Tavaline tööpäev, mida katkestas põgusalt postikulleri ilmumine ukse taha, kaenla all kopsakas pakike SERK-ist teele pandud raamatutega, mis olgu siinkohal ka üles loetud:



Täna nägid ilmavalgust nii Mandriva Linux 2011 teine eelväljalase (RC2) kui ka KDE SC 4.7, aga piisavalt hilja, et ma ei enam ei jõudnud (või ei viitsinud - see tappev palavus, millele alles hilisõhtul ja siis ka õige pisut leevendust tuli, muudab ikka nii passiivseks jha loiuks...) neile pikemalt pühenduda. Esimese kohta loodan homme teha väikese uudisnupukese ja teine saab võib-olla samuti homme või veidi hiljem endale, nagu juba heaks kombeks saanud, ka ametliku eestikeelse väljalasketeadeande.


Loetud: Akadeemia 7/2011
Vaadatud: Seitseteist kevadist hetke (ETV), Susikoira (Yle2)

27.7.11

Teisibased mõtted

Tavaline tööpäev, mida veidi kärpis ühe artikli tõlkimine Postimehe hüvanguks ning üldises plaanis pärssis taas ja üha enam jõudu koguv kuumalaine. Muidu rien.


Loetud: Akadeemia 7/2011
Vaadatud: mitte muhvigi

26.7.11

Esmabased mõtted

Tavaline esmaspäev ehk tarkvara tõlkimise päev, mis endiselt kulus KDE peale. Täna jõudsin siis kogude halduri Tellico käsiraamatuga ühele poole, nii et stabiilses harus on selleks korraks taas sisuliselt 100-protsendine tõlgitus jalule seatud (välja arvatud siis see üksainus õnnetu string, mis juba aastaid annab märku, et armsal lastemängul Kartulimees puuduvad eestikeelsed helid...). Karta on, et see väga kauaks nii ei jää, sest kui ma õigesti olen aru saanud, tahab ka rahaasjade haldur KMyMoney enda stabiilse väljalaske peagi välja tuua - ja see on üks neist megasuurtest rakendustest (isegi käsiraamat on tavatult suur...), mille tõlkimist ma arendusharus olen pelglikult aina ja üha edasi lükanud. Võib-olla stabiilsesse harusse maandumine õhutab mind siis seda ette võtma...


Loetud: Akadeemia 7/2011
Vaadatud: Vereoja (Kanal12), Ebatavaline perekond (FoxLife), V- Die Besucher (Pro7)

Tarkvaratõlked:
KDE stabiilne haru
KDE arendusharu

25.7.11

Pühabased mõtted

Tavaline tööpäev. Rien.

Loetud: Akadeemia 7/2011
Vaadatud: Pushing Daisies (Kanal2), Langev taevas: vaikne mõrv (Showtime)

24.7.11

Laubased mõtted

Tavaline tööpäev. Rien.

Loetud: Akadeemia 7/2011
Vaadatud: Eesti jalgpalli meistriliiga: FC Kuressaare - Nõmme Kalju (TV6), Planeedi Maa viimased päevad (Kanal 12)

Ilmunud tõlked: Roman Kallas: ürginstinkt (Postimees, 23.07.2011)

23.7.11

Reedesed mõtted

Tavaline tööpäev, millesse tegin kogu vaprust kokku võttes ja praegust koleropphirmusjubeõudpalavat ilma trotsides väikese pausi kõrvalasuva kaupluse külastamisega toiduvarude täiendamise eesmärgil.

Vaevalt koju tagasi jõudnud, ise läbi nagu läti raha (vana ütlus, aga kõlab tänapäevalgi asjakohaselt...), hakkasid saabuma jubedad uudised Norrast. Kõigepealt plahvatus valitsuskvartalis, mis juba iseenesest on suur sündmus, sest seal oli vanastigi mõõdukas, küll rohkem lihtsalt seirav liikumise kontroll olemas, aga pärast eelmise aasta paljastatud rünnakuvandenõud, sain ma aru, juba märksa tihedam. Aga ikka plahvatas ja mõistagi ohvriterohkelt. Ehkki see rünnak jäi koleduselt alla peagi järgnenud teisele, milles keegi politseinikuks rõivastunud tegelane suundus saarele, kus pidas suvelaagrit valitseva erakonna noortetiib - ja lihtsalt avas tule... Praegu, kirjutamise ajal räägitakse juba, et hukkunuid võib saarel olla lausa 80 või enam (Oslos endas oli surnuid seitse ja vigastatuid viisteist). Ikka ääretult koletu veretöö isegi siis, kui viimane arv peaks liialdatud olema. Mis mõistagi on toonud kaasa rohkelt spekulatsioone toimepanija(te) ja motiivide suhtes. Selline mitme üheaegse, mõnikord ka erinevat laadi rünnaku korraldamine on olnud tükk aega al-Qaida tunnusmärk, samas mõnedel andmetel olevat Utøya saare tulistaja olnud hoopis kohalik paremäärmuslane (võimul on praegu teatavasti sotsialistid). Eks sellesse toovad usutavasti selgust lähemad päevad - et üks väidetavalt ülemaailmset džihaadi toetav rühmitus vastutuse enda peale võttis, ei tähenda veel, et nad ka tegelikult selle taga seisaksid.  Kuigi muidugi on norrakate osalemine Afganistanis ja ka nüüd Liibüas omajagu pinnuks silmas islamistidel olnud küll. Aga eks näeb.

Täna ilmus üle tüki aja ka Sirp. Puhkus ei olnud just hästi mõjunud - lehes oli õige vähe lugmisväärset, vähemalt minu meelest, kuigi kuuajaline paus mõistagi tähendas, et uusi erutavaid lugusid oli leht pungil täis, nii et küllap leidis igaüks sealt oma killukese. Mulle silma jäänud kildudeks olid Velmeti Aro arvustus Bosworthi hiljuti ilmunud natsionalismi-raamatu kohta, mis oli päris heal tasemel tõlkekriitika, kuigi ainult teatud mõttes - see ei puudutanud mitte tõlget kui sellist, vaid pigem asjaolu, et raamat üldse on tõlgitud, millega arvustaja kohe sugugi rahul ei olnud. Tegelikult üsna haruldane juhus, kus raamatut ei tehta maha, vaid nenditakse, et siin ja praegu ei ole mingit mõtet sellist raamatut tõlkida. Igatahes värskendav lugemine selles mõttes.

Teine silmajäänud kild oli lühiintervjuu Vaiksoo Rauliga, kellelt hiljaaegu ilmus väga kapitaalne ja juba välimuselt muljet avaldav teos "Aja lugu" (mida ma küll olen jõudnud ainult põgusalt silmitseda, et seejärel siis prioriteetsete lugemist vajavate teoste hunnikusse susata, mis hirmuäratava kiirusega kipub aina kasvama, nii et mul tekib kahtlus, kas ma peatse puhkuse ajal isegi neid "prioriteetseid" teoseid jõuan läbi hammustada...) Igal juhul oli huvitav teada saada selle raamatu taustadest.

Kolmas huvipakkuv lugu oli Verschiku Anna artikkel muulastest, eriti nende keelest, kus oli mitmeid päris häid näiteid vene keele eripärade kohta Eestis või ka Saksamaal, millest kuskil mujal (vene keele keskkonnas viibides) oleks nähtavasti lausa lootusetu aru saada... (hea näide saksavenelaste keele kohta: "Не стоит забывать и о том, что бератеры, имеюшие гевербешейн именно как фермёгенсбератер...").

Aga veel suurem üllatus ootas kõrvalolevas veerus. Mõne aja eest ma mainisin, et Emakeele Selts on vargsi ja suurema kärata välja kuulutanud vähemalt kaks keeleviktoriini, mõlemad ainult trükisõnas ja üldse ilma veebikajastuseta. Et keel ja eriti eesti keel on üks väheseid asju, mis mulle tõeliselt palju korda läheb, siis leidsin, et miks ka mitte enda vastuseid ära saata. Selles, et need võiksid õiged olla, mul väga suuri kahtlusi ei olnud, aga üllatus oli suur, kui ma võisin nüüd lugeda, et mind on tabanud lausa loosiõnn, mis iganes siis ka auhinnaks ei ole! See on juba haruldane nähtus... Selles veerus oli küll veel uuski keeleviktoriin välja kuulutatud ja sedakorda on see lisaks paberile kättesaadav ka elektronide vahendusel.

Loetud: Akadeemia 7/2011
Vaadatud: mitte muhvigi

22.7.11

Neljabased mõtted

Tavaline tööpäev, millesse mõneks hetkeks tõi vaheldust ühe artiklikribula tõlkimine Postimehe hüvanguks. Tappev palavus. Muidu rien.

Loetud: Akadeemia 7/2011
Vaadatud: mitte muhvigi

21.7.11

Kolmabased mõtted

Tavaline tööpäev. Rien.

Loetud: Horisont 4/2011
Vaadatud: Seitseteist kevadist hetke (ETV)

20.7.11

Teisibased mõtted

Tavaline tööpäev, millesse tõi mõningat vaheldust veidi pealesunnitud väljaskäik. Nimelt leidis mitu aastat truult teeninud lambitoru, mis oli küll hakanud juba vanadusnõtruse ilminguid osutama, kippudes sageli värelema ja muidu tudisema, et nüüd on tal aeg kodid kokku pakkida ning lahkuda maale, kus voolavad elavhõbeda- ja arseenijõed ning kõrguvad klaasi- ja plastimäed. Õnneks on vajaduse korral avitav kauplus enam-vähem käe-jala juures või vähemalt noorukese Sulevipoja kiviviske kaugusel, kuhu ma sammud seadsingi. Ka ilm oli üsna talutav, küll endiselt veel kuum, aga siiski mõningase mälestusega endisest ja lubadusega tulevasest niiskusest. Peagi olin tagasi ning nüüd särabki uus kaheharuline laua kohal nagu õnnesulis vastsündinud, ei vigise ega kägise ja veel vähem rauga moodi tudise või vilgu.

Täna tegin ka midagi, mis tõotab võib-olla ja ehk olla üks uus huvitav töö, õnneks üsna vähe aega nõudev ja küll ka üsna vähe sisse toov, aga täpselt midagi sellist, mida mulle meeldib niikuinii teha. Ei taha praegu sellest pikemalt rääkida, sest asi on algusjärgus ja pole ju ka välistatud, et sellest midagi püsivat ikkagi välja ei tule, aga igatahes on hea meel, et osa mu "unikaalsetest" võimetest leiab kasutust :-)

Loetud: Horisont 4/2011
Vaadatud: mitte muhvigi

19.7.11

Esmabased mõtted

Tavaline esmaspäev elik tarkvara tõlkimisele pühendatud päev, mis ka sedakorda kulus täieliselt KDE tähe all. Lisaks mõningatele üksikutele kasutajaliidesesse sisse tulnud uutele või muudetud stringidele (ilmselt tõesti päris viimased muudatused enne KDE SC 4.7 ilmumist) jätkus eelkõige möödunud nädalal alustatud kogude halduri Tellico käsiraamatu tõlkimine, mida, tuleb paraku tunnistada, jagub veel järgmiselegi nädalale, sest valmis ta täna kahjuks veel ei saanud. Ent käsiraamatu tõlkimisest on siiski palju kasu: üsna mitu kasutajaliideses enesekindlalt tõlgitud asja sai ära muudetud - ma olin küll juba kasutajaliidese tõlkimise ajal lisaks rakendusele endale ka käsiraamatut vaadanud, aga ikka olid mõned asjad mitte just päris õigesti läinud, mis nüüd siis õnnestus ära õgvendada (kõnelemata paarist rohmakast kirjaveast - jah, vägagi kuluks ära keegi, kes loeks käsiraamatute, aga miks ka mitte kasuajaliidese tõlgetele korrektuuri, ent paraku pole viimasel kümmekonnal aastal ühtegi entusiasti ette astunud...)

Loetud: Horisont 4/2011
Vaadatud: Ebatavaline perekond (FoxLife), V- Die Besucher (Pro7)

Tarkvaratõlked:
KDE stabiilne haru
KDE arendusharu

18.7.11

Pühabased mõtted

Tavaline tööpäev, millesse tõi elamuslikku vaheldust jalgpalli MM-i finaal. Ja finaali väärt oli see mäng seni kaks korda maailmameistriks tulnud USA ning isegi mitte Aasia meistriks tulnud Jaapani vahel tõepoolest. Ma veidi enne mängu kartsin, et jaapanlannad suudavad võib-olla korrata sama, mida nad tegid Rootsi vastu, ning oma kliinilise süstemaatilisusega mängu päris tappa, isegi kui oli väheusutav, et nad suudaksid nii kindlalt ameeriklannasid võita nagu rootslannasid. Ja seda nad ka õige mitu korda üritasid, aga ameeriklannade surve oli siiski piisavalt võimas ning ka nende kaitse piisavalt hea, et sellest ei tulnud suurt midagi välja ning mäng oli küllaltki lahtine. Valdavalt siiski USA surve all (mingil hetkel oli pealelöökide suhe, kui ma just ei eksi, isegi 18:5 ning esimesel poolajal pidi USA väravavaht vististi ainult kahel või kolmel korral käed külge panema vastase löödud pallile, samal ajal kui Jaapani väravavaht pidi pidevalt nagu orav rattas lippama), mida näitas ka tõsiasi, et nad lõid nii avavärava kui ka suutsid pärast viigiseisu jaluseseadmist taas, küll juba lisaajal, juhtima minna. Aga jaapanlannad olid visad ning seadsid mõlemal korral viigi jalule (hiljem statistikat vaadates nägin, et nad olid pallivaldamises isegi napilt ees (53% vs 47%), mis pani lausa imestama veidi, aga ju ta siis nii oli - mängus see küll väga välja ei paistnud). Päris lisaaja viimasel minutil oli USA-l veel kord võimalus oma võtta, kui mahatõmbamise eest sai jaapanlanna otse punase kaardi ja karistuslöök tuli päris 16-meetri-kasti eest. Aga ka see ei õnnestunud kohe sugugi mitte ja nii jõudis kätte kõigi pealtvaatajate lemmikhetk, mil hakkasid vuhisema üheteistmeetrilöögid. Ja nende juures vedasid ameeriklannasid ilmselt närvid päris põhjalikult alt: millegi muuda on raske seletada seda, miks nende kolm esimest lööjat nii nadilt esinesid, üks neist lausa väravastki mööda põrutas. Sest Jaapani väravavaht nüüd nii imehea ka ei olnud - kindlasti väga heal tasemel, nagu maailmameistriks tulnud võistkonnale kohane, aga pigem olid need kaks püütud palli kehvalt löödud kui hästi püütud (esimese puhul oli ka õnne mängus, et väravavahi jalg veel kukkumise pealt õigesse kohta, see tähendab palli ette, sattus...). Aga noh, isegi kui mu poolehoid kuulus pigem ameeriklannadele, väärisid jaapanlannad samuti ja ilma igasuguse kahtlusteta võitu ning on vaid hea meel tõdeda, et maailmameistrite rida ühtaegu täienes uue nimega kui ka laienes geograafiliselt (varem on ju maailmameistriks USA kõrval tulnud vaid Euroopa meeskonnad Norra ja Saksamaa). Jääb üle vaid oodata, et nelja aasta pärast Kanadas võib samamoodi vaimustavat ja ootamatuid tulemusi pakkuvat jalgpalli näha nagu tänavu Saksamaal.

Täna anti teada ka Mageia 2 ajakava, mille kohaselt ilmumisperioodiks saab veidi ebatraditsiooniline 9 kuud tavapärasemate 6 kuu või 1 aasta asemel, nii et järgmist väljalaset on oodata järgmise aasta aprilli avapäevadel. Ühtlasi pandi paika ka põhimõte, et iga väljalaset toetatakse (s.t. pakutakse uuendusi ja/või vajaduse korral ka muulaadset toetust) 18 kuu ehk poolteise aasta vältel ning välistatud pole ka nõndanimetatud pikaajalise toetusega versioonide ilmumine, mille puhul toetus ulatub juba 3 aastani.

Loetud: Vikerkaar 6/2011
Vaadatud: Planeedi Maa viimased päevad (TV12), jalgpalli MM: Jaapan - USA (Eurosport), Pushing Daisies (Kanal2), Casshern (Pro7)

17.7.11

Laubased mõtted

Tavaline tööpäev, millesse mahtus siiski rõõmustavalt palju jalgpalli-silmailu.

TV6 näitab tänuväärselt ka Eesti meistriliiga mänge ning tänane, mis peeti kahe tugevamate sekka kuuluva meeskonna, FC Flora ja Narva Transi vahel, oli päris nauditav vaadata. Flora oli küll pidevalt survet avaldamas, aga see ei takistanud mängul 1:1 viigiga lõppemast. Millele aitas kaasa Narva Transi väravavahi imetabaselt hea tegutsemine. Ja muidugi, mis on eriti Narvas peetavate mängude eripära, mida veelgi võimendab see, et liigamängud on sellised, kus publikut just väga palju pole ja sestap ka paremini kuulda treenerite või isegi mängijate dia- või monoloogid - pljaade lendas ikka hulganisti, nagu ka muid kenasid venekeelseid sõnu :-)

Mõistagi oli palju, kohe väga palju kõrgemal tasemel jalgpalli MM-i kolmanda koha mäng, kus vastakuti olid Rootsi ja Prantsusmaa. Kuigi Jaapan oli poolfinaalis rootslannad väga edukalt tasalülitanud, prantslannad seda täna teha ei suutnud ning Rootsi 2:1 võit ja kolmanda koha kindlustamine oli täiesti ära teenitud. Mäng ise oli aga täis dramaatikat. Rootsi esimene värav juba osutas mängu iseloomule: väga kenasti mängiti kaitsjatest ja väravavahistki mööda, enne kui pall sisse põrutati, ja sealjuures veel nii, et väravavaht oli sunnitud tegema niisuguse ponnistuse, mis kui just ei murdnud jalaluud, siis vähemalt korralikult väänas välja küll, mistõttu prantslannad pidid tegema esimese vahetuse päris sunnitult. Kohe seejärel langes rivist välja teinegi Prantsuse naiskonna põhitegija, päritolu tõttu lausa nais-Zidane'iks kutsutud Necib. Aga väga kaua ei tulnud sama oodata ka Rootsil - ja isegi veel hullemini: üks mängija punase kaardiga (mis oli osaliselt ebaõiglane - selles mõttes, et tema oli küll selle ära teeninud, aga sama palju oli ka vastasmängija, kes paraku kohtuniku poolt karistamata jäi, keda aga mängu lõpuni saatis publiku vilekoor) välja ja kohe seejärel teine vigastusega. Aga ühenaiselisest vähemusest hoolimata suutsid rootslannad siiski mängu võita, mis vähemalt mu silmis nad korralikult rehabiliteeris, turniiri kahvatust algusest hoolimata. Nüüd on siis veel homne, maailmameistrit otsustav mäng oodata...

Loetud: Vikerkaar 6/2011
Vaadatud: Seitseteist kevadist hetke (ETV), Eesti jalgpalli meistriliiga: Narva Trans - FC Flora (TV6), jalgpalli MM: Rootsi - Prantsusmaa (Eurosport), Laibast pruut (Kanal2), Farscape: The Peacekeeper Wars (Pro7)

Ilmunud tõlked: Vello Vikerkaar: uhkuse asi (Postimees,16.07.2011)

16.7.11

Reedesed mõtted

Tavaline tööpäev. Rien.

Loetud: Vikerkaar 6/2011
Vaadatud: Siin me oleme (ETV), Barb Wire (Kanal2)

15.7.11

Neljabased mõtted

Valdavalt tavaline tööpäev, mida küll alustasin linnaskäiguga, kus esimene peatus viis mind uude kenitlevasse hoonesse kolinud Mandatum Life'i. Selgus, et rahaasjadega on endiselt kõik korras ja hästi ning nii mõnigi asi maailmas siiski kasvab ja edeneb - mida oligi oodata tegelikult. Aga maja ise - uhkeldava nimega Metro Plaza -, kuhu nad olid kolinud oli küll vägev, vähemalt kui võrrelda tolle äravajunud hoonega, mis seal nurga peal varem seisis. Mõneti on muidugi kahju, et ka veel mu mälestustes, veel enam aga vanemate inimeste mälus suhteliselt tühi ja avarat vaadet pakkunud Vene turg on nii täis ehitatud, aga teisalt jätab see kant oma küllaltki kõrgete hoonetega nüüd kindlasti märksa enam modernse kesklinna mulje... Nojah, nagu kesklinnale iseloomulik, on jalgsi liikumine tagasihoidlikult öeldes raskendatud, aga eks jalutamiseks olegi rohkem kas vanalinnad või siis eeslinnad, mitte ärielust ja muust sellisest pulbitsevad kesklinnad... Samas oli väga sürrealistlik näha Mere puiestee nurgal seismas hobuvankrit ja ootamas reisijaid - täieline kontrast kõige selle klantsi ja säraga.

Teine peatus viis kirjastusse, kus sain ära või õigemini anda ühe lõpetatud raamatu originaali, kuid kus selgus ka äärmiselt muret tekitav asjaolu: Libreoffice, mida ma seni olen kasutanud tõlketöös, on viimasel ajal midagi kas muutnud või on muutunud midagi MS Office'i maailmas, aga need kaks asja ei paista enam hästi koostööd tegevat. Otseselt seisab probleem indekseerimises: raamatule registri loomine läheb LO-s kenasti, aga kui sama dokument avada juba MS Wordis, siis on asjad halvasti, indekseeritud sõnad tekstis kadunud või poolikud, õieti küll mitte täiesti kadunud, vaid võtnud endale omaduse "hidden text", mille ilmsikstoomine jällegi toob nähtavale ka kõik tarbetud koodid... See sunnib tõsiselt mõtlema, kas ei peaks äkki hankima MS Office'it lihtsalt selleks, et raamatuid indekseerida, sest paraku (professionaalsed) küljendusprogrammid ju Open Document vormingut seniajani tunda ei taha... Vajab kiiresti mõtlemist, sest järgmine raamat on valmimas ja üsna pea jõuab kätte aeg ka sellele registrit koostada...

Loetud: Vikerkaar 6/2011
Vaadatud: mitte muhvigi

14.7.11

Kolmabased mõtted

Tavaline tööpäev, mida kärpis natuke veel ühe artikli tõlkimine Postimehe hüvanguks.

Jalgpalli MM-il oli täna poolfinaalide päev, mis pakkusid meeldivalt palju silmailu ja dramaatikat. Esimeses poolfinaalis Prantsusmaa ja USA vahel kuulus mu poolehoid ameeriklannadele ja ega nad lootusi ei petnudki, lüües värava juba kümnendal minutil. Aga pärast seda vajus nende mäng üsna ära ja pikka aega oli tunne, et nende lips on läbi, eriti kui teise poolaja algul tuli ka prantslannade vastuvärav ja isegi selle järel USA mäng kuigi palju paremaks ei muutunud. Aga siis otsustasid nad ühel hetkel käiku vahetada ja plaksti oligi kaks väravat mõneminutilise vahega juures! Ehk nagu ma juba mujal kommenteerisin: "USA oli 3:1 võidu ikka täiega ära teeninud, ehkki suurema osa ajast tegid nad ei tea mida - sest prantslannad tegid küll kogu aeg midagi, aga jäi veidi arusaamatuks, mida täpselt."

Teises poolfinaalis Rootsi ja Jaapani vahel mul väga selget soosikut polnud: mõlemad olid seni korralikult mänginud, mõlema mäng oli läinud aina paremaks ja veerandfinaalis olid ka mõlemad teinud üsna vägitükke, rootslannad Austraaliat väga enesekindlalt võites ja jaapanlannad üht suurfavoriiti Saksamaad välja lülitades, kuigi see oli läinud väga vaevaliselt. Sestap ehk pigem tundusid Rootsi šansid paremad ja esimesed kümmekond minutit, mille jooksul nad ka värava lõid, paistiski seda tõestavat. Aga siis näitasid jaapanlannad, mida nad suudavad - ja rootslannadel õieti polnud lõpuni välja enam mingit võimalust. Jaapani äärmiselt distsiplineeritud mäng ja väga täpne söötudega liikumine meenutas Saksamaa meeskonna parimaid aegu - justkui oleks mingi letaalne masin tööle pandud, mis vastase aeglaselt, aga kindlalt lömastab. Nii et 3:1 ja jaapanlannad finaali USA vastu, rootslannade lõbuks jääb vaid Euroopas peetaval MM-il parima Euroopa meeskonna väljaselgitamine võitluses Prantsusmaaga :-) Kui Jaapan peaks suutma sellist letaalsust, nagu nad täna ilmutasid, ka finaalis säilitada ja mitte ainult säilitada, vaid ka edukalt rakendada, siis ei ole sugugi välistatud ka nende võit. USA kasuks räägib muidugi nii ajalugu - ikkagi kahekordsed maailmameistrid juba - kui ka praeguse naiskonna üldiselt hea tase (päris kindel esikoht FIFA edetabelis), mida ka sel MM-il on korduvalt olnud põhjust imetleda. Igal juhul, kui mõlemad mängivad oma parimate võimete kohaselt, tõotab pühapäevane finaal väga huvitav ja vaatemänguline tulla.

Loetud: Vikerkaar 6/2011
Vaadatud: jalgpalli MM: Prantsusmaa - USA (Eurosport), jalgpalli MM: Jaapan - Rootsi (Eurosport)

13.7.11

Teisibased mõtted

Tavaline tööpäev, mida veidi kärpis ühe artikli tõlkimine Postimehe hüvanguks. Muidu rien.


Loetud: [digi] juuli 2011
Vaadatud: mitte muhvigi

Ilmunud tõlked: Abdul Turay: ajalehtede lõpp (Postimees, 12.07.2011)

12.7.11

Esmabased mõtted

Tavaline esmaspäev ehk tarkvara tõlkimise päev. Sedakorda veidi ebaharilikult ainiti KDE stabiilse haru kallal: nimelt sattus tulevase KDE SC 4.7 tõlgete liigutamine arendusharust stabiilsesse eelmisel nädalal napilt just selle hetke eelsesse aega, mil ma olin arendusharus oma asjadega valmis saanud, ja nii oli täna seal üht-teist ees, mis vajas natuke tuima klahviplõgistamist, et kopeerida lihtsalt arendusharus juba olevad tõlked tagasi stabiilsesse. Küll aga oli stabiilse haru extrageari (jah, ka selline on olemas, ime-ime) sekka ilmunud uus asi, kogude haldur Tellico, mille käsiraamatut ma arendusharus ei olnud seni jõudnud tõlkida, aga nüüd oli selleks hea ajend. Valmis ma temaga paraku ei jõudnud, suhteliselt suur ikkagi, nii et osaliselt jääb seda veel järgmiseks nädalakski teha. Aga igatahes võib taas (iroonilisel moel teist nädalat järjest...) teada anda, et KDE SC 4.7 eestindatus saab olema nii kasutajaliidese kui ka dokumentatsiooni poole pealt täielik.


Loetud: TM Kodu ja Ehitus 6/2011
Vaadatud: Ebatavaline perekond (FoxLife), Primeval (Pro7), Primeval (Pro7)

Tarkvaratõlked:
KDE stabiilne haru: esimene, teine, kolmas, neljas, viies, kuues sissekanne
KDE arendusharu

11.7.11

Pühabased mõtted

Tavaline tööpäev, mida pisut kärpisid ühelt poolt ühe artikli tõlkimine Postimehe hüvanguks ning teiselt poolt ema ja ta poiss-sõbra külaskäik. Nad olid taas värskelt Kunglast tulnud, pakatasid rõõmust ja kaasa võetud aedvärskest kraamist, mida õnnestaval kombel veidi jagus mullegi. Kunglas olid katusetööd lõppenud ja ehkki väga rahule nad tolle firma tehtud töö kvaliteediga polnud jäänud, olla see ikkagi oluliselt parem kui varasem sarikakate, milles tuli pigem pragude ja pilude vahelt eterniiti otsida kui vastupidi... Ema tõi ka paar ristsõna, mis veidi veel vähendasid tööaega, pakkusid ent taas mõnusat intellektuaalset kosutust, mis eriti eilse päeva lõpetust arvestades täna kenasti ära kulus :-)

Jalgpalli MM-il olid täna kavas kaks viimast veerandfinaali, millesse jagus taas hulganisti dramaatikat. Esimene mäng Rootsi ja Austraalia vahel jäigi neljast veerandfinaalmängust ainsaks, mis võideti kindlal käel: Rootsi oli Austraaliast üle 3:1. Kui rootslannade kaks esimest alagrupimängu valmistasid napist võidust hoolimata suhteliselt pettumuse, siis juba viimane alagrupimäng ja eriti nüüdne veerandfinaal olid päris teisest puust ning ega Austraalial palju võimalust ei olnudki mängu kulgu ja eriti tulemust kõigutada (kuigi nende ainuke värav, mis oli nii täpselt ja püüdmatult ristnurka sihitud ja rihitud, et lausa ime, oli kahtlemata nii selle mängu kui ka üldse üks ilusamaid). Poolfinaalis seisab Rootsil vastas äsja Saksamaa üle mänginud Jaapan, nii et see tõotab tulla päris põnev.

Eriti dramaatiline oli aga teine mäng pärast Saksamaa väljalangemist kahe tõsisema favoriidi USA ja Brasiilia vahel. Valdava osa ajast oli USA üsna kindlalt domineerimas, mille tõestuseks oli ka juba alates teisest minutist pikalt püsinud üheväravaline eduseis (kusjuures surve tugevust näitab tõsiasi, et see värav oli tegelikult brasiillannade omavärav :-) ). Aga siis tuli kohtunikult, kes juba enne sedagi oli kippunud silma paistma veidrate otsustega, punane kaart ameeriklannale väidetava mahatõmbamise eest väravaalas, mis tekitas kohe kahtlusi - ja videokordus näitas, et neil oli ka alust. Aga olgu peale, penalti, siis penalti. Solo tõrjus selle edukalt ja siis järgnes juba tragikoomika: ta sai kollase kaardi liigvarase väljatuleku eest ja penalti läks kordamisele! Sedakorda siis ka juba sisse... Aga et viigiseis jäi püsima normaalaja lõpuni, tuli ka lisaaeg, kus Marta taas näitas, miks ta on väärinud mitu aastat järjest maailma parima jalgpalluri nime - see oli ikka väga imekena värav, mille ta lõi. Tundus juba, et ameeriklannade lips on läbi, aga päris viimasel hetkel suutsid ka nemad teha ilusa kombinatsiooni ja viik oli taas jalul. Penaltiseeria seadis õigluse (vähemalt mu meelest) taas jalule: mõneti saatuse irooniana lõi brasiillannade poolelt mööda seesama Daiane, kes oli teisel minutil palli osavalt oma väravavõrku sokutanud... Kui arvestada lisaks kohtuniku äärmiselt vaieldavale tegevusele nii mainitud penaltijuhtumis kui ka õige mitmel muul juhul samuti brasiillannade mitte just kõige ausamängulisemat käitumist (nt puhta ajaviitmisena enda pikaliheitmist, ei-tea-mis-vigastuse teesklemist ja imetabast paranemist kohe pärast väljakult ärakandmist - mille eest, tuleb küll kohtunikule sedakorda au anda, tuli kohe ka kollane kaart - üldse jagati neid selles mängus kohe päris ohtralt, valdavalt isegi asja eest), siis oli USA võit ikka päris ära teenitud. Aga teisalt oli muidugi kahju, et kaks sellist võistkonda pidid juba veerandfinaalis kokku minema: kui ehk kohtuniku tegevus kõrvale jätta, siis oli mäng ise juba vaat et finaalivääriline... Ei riski muidugi väga ennustada, aga karta võib, et USA järgmine mäng, poolfinaal Prantsusmaaga, ei pruugi nii võimas välja näha...


Loetud: Tehnikamaailm 7/2011
Vaadatud: jalgpalli MM: Rootsi - Austraalia (Eurosport), jalgpalli MM: Brasiilia - USA (Eurosport), Pushing Daisies (Kanal2)

10.7.11

Laubased mõtted

Poolenisti tavaline tööpäev, teise-poolenisti aga viibimine ühe tuttava ja lausa kunagise töökaaslase sünnipäeval.

Päeva esimesse poolde mahtus mõistagi ka mõnevõrra jalgpalli, algasid ju MM-il veerandfinaalid. Enne seda veel vaatasin ka Eesti meistrivõistluste kohtumist, kus Tartu Tammeka vastas oli kõigile meelepärane peksupoiss Lasnamäe Ajax. Selles mängus aga nad ennast nii naljalt peksta ei lasknud: väravavaht (vist oli Boldõrev nimi või midagi sarnast) tegi lausa imelist tööd. Aga nagu nimme oli tänane päev selle poolest äraneetud, et kuigi igasugustes mängudes löödi päris palju väravaid, ei näinud ma neid ühtegi paraku... Tammeka 3:0 võidu taganud väravad Lasnamäe vastu sattusid just sellele veerandtunnile mängu lõpu poole, mille ma pidin ekraani eest eemal viibima...

MM-i mängudest jõudsin ära näha Inglismaa - Prantsusmaa esimese poolaja, mis jättis üldiselt tunduvalt parema mulje prantslannadest ja lootuse, et nad teisel poolajal suudavad ehk mängu enda kasuks kallutada. Palju ma ei eksinudki, ehkki mängu enda ajal kumbki seda ei suutnudki: ka lisaaeg lõppes 1:1. Penaltite osas on muidugi inglased tuntud käpardid ja nagu selgus, ka inglannad, nii et edasi läksid prantslannad, mis enam-vähem oli ka ootuspärane, vähemalt selle põhjal, mida ma nende mõlema mängust senise MM-i käigu põhjal arvasin.

Teises mängus aga tabas ilmselt kõiki korralik üllatus, kui kahel viimasel MM-il maailmameistriks tulnud ja selgi MM-il päris enesekindlalt esinenud Saksamaa pidi lisaajal alla vanduma Jaapanile! Peab nähtavasti üritama selle mängu salvestise internetist üles leida ja ära vaadata, kuidas selline asi võimalikuks sai...

Aga jalgpall jalgpalliks, pärastlõunane aeg või õhtu, kuidas kellelegi meeldib, kulus siis endise töökaaslase sünnipäevale, mille ta oli otsustanud pidada üsna omapärases kohas, mida nimetatakse Ökosaareks. Nähtavasti tarbetust kila-kolast kokku pandud ujuv, hmm, nähtus osutus esteetiliselt täitsa kenaks, no ja mõistagi aitas sellele kaasa ka peatselt tekkiv sünnipäevameeleolu, samuti arvukad kohalviibinud inimesed, keda ma väga hästi või kohe üldse mitte eelnevalt ei tundnud. Igatahes igavesti lahe üritus nii kohavaliku kui ka kohaletulnute ja üldse poolest.

Loetud: Tehnikamaailm 7/2011
Vaadatud: Seitseteist kevadist hetke (ETV), Eesti jalgpalli meistriliiga: Lasnamäe Ajax - Tartu Tammeka (TV6), jalgpalli MM: Inglismaa - Prantsusmaa (Eurosport)

9.7.11

Reedesed mõtted

Tavaline tööpäev, millesse tõin veidi vaheldust väljaskäiguga. Ma küll veidi kahtlesin selle läbiviimise võimalikkuses, sest kraadiklaasil paistis lisanduvat pügal iga poole tunniga või nii, aga siiski oli mõnel määral tuult ja pilvi ning pealegi ka juba tungivaks muutuvad tähtajad, mis ajendasid siiski teekonda piki linnaosa piiri TEA kauplusse ja Eesti Posti kandekeskusse ette võtma. Selgus, et kõige hullem see polnudki, hakkama sain. Lisaks tegin ka veel ühe avastuse: nimelt on tänavatel kaks külge ja kui üks on rõvedalt päikesest üleküllastunud, siis teine võib (ei pruugi, aga vähemalt võib) olla varjuline! See tasub kõrva taha panna, võib edaspidigi vaja minna...
Aga niisiis, põhieesmärk oli TEA kaupluse ja kandekeskuse külastamine, et kätte saada paar raamatut, mis seal mind ees ootasid. Olgu nad siin ka ära märgitud:



Ma olin tegelikult märganud juba nii kodunt välja minnes kui ka tagasi tulles, et majanurga juures tee peal on suured loigud ja ehkki see pani mind korraks imestama, sest midagi vihmale sarnanevat nagu pole viimastel päevadel taevast alla pudenenud, ei pööranud ma sellele väga suurt tähelepanu. Küll köitis ajal, mida enamik siinkandi inimesi ööks nimetab, tähelepanu lakkamatu mootorimüristamine, mida ma esialgu poisikeste tembuks pidasin. Aga kui ka veekraanis paistis surve kaduma hakkavat ja vett vaid loiult sealt välja pudenes, siis tekkis korraga ühendus - ja nii oligi, väidetavalt mingi avarii, mida pikalt öhe parandati. Ilmselt tuleb siis öelda, et mitte kõik müra, mis muidu suhteliselt vaiksel ajal töötamast (või noh, usutavasti mõningaid ka magamast) segab, ei ole halb - igatahes veel enne magamaminekut oli veega taas kõik korras (kuigi Talinna avariiteadete leheküljelt võis lugeda, et tööde lõpp seisab veel paari päeva taga, aga võib-olla on see rohkem perspektiivitundest ja nädalavahetust arvestades pandud...)


Loetud: Tehnikamaailm 7/2011
Vaadatud: mitte muhvigi

8.7.11

Neljabased mõtted

Esimene pool päevast oli tavaline tööpäev, teine pool aga, mida mõned ka õhtuks nimetavad, möödus, kuidas öelda, Mageia tähe all. Nimelt oli mõnel isikul tekkinud mõte moodustada mingi formaalne organisatsioon, tingliku nimetusega Mageia kasutajate grupp või midagi sinnapoole. Mille arutamiseks kuluski siis tänane õhtupoolik, algul Buffalo pubis, aga kui seal otsustati tund aega enne uksel olevat kellaaega töö lõpetada ja ühes sellega viimasedki jändrikud välja heita, siis peaaegu vastas asuvas Löwenruh' restoranis. Kõige muu loomupärase kõrval, millega kõrtsis istuvad inimesed enesestmõistetavalt tegelevad, sai tubli arutelu järel leitud, et mingilaadse MTÜ asutamine võiks siiski olla mõttekas - koos käia ja kõrtsile sobilike tegevustega nauditavalt aega veeta võib ju ka ilma mingi juriidilise kehandita, aga mõnel kohalolijal oli lausa mõte hakata propageerima ja levitama jne, mis pigem nõuab juba mainitud kehandit... Sõnaga, plussid ja miinused, mis kaasnevad nii-ütelda legaliseerimisega, said enam-vähem läbi vaieldud ning lõpetuseks, kuni veel pea ja sõrmed kandsid, ka otsustatud, et me tuleme järgminegi kord ligikaudu kuu aja pärast kokku, et siis vaadata täpsemalt läbi võimalik põhikirjakavand ja muud sellised asjad - MTÜ ametlik loomine ilmselt jääks sügise alguse kanti või nii.

Loetud: Tuna 2/2011
Vaadatud: mitte muhvigi

7.7.11

Raise your voice for Marble!

Raise your voice for Marble!



Have you considered contributing to the Marble (Virtual Globe) yet? The Voice of Marble contest is about to end in 8 days, so you could make use of your weekend by contributing:



Thousands of people use Marble on the Nokia N900 to find their way and explore the world. Become their voice!




Record your voice speaking a handful of turn instructions like 'bear left!' and participate in the Voice of Marble contest. With a bit of luck, your voice will be chosen as the default speaker for voice guidance in Marble 1.2 (to be released in July 2011).




We're looking for an English speaker (male or female) whose voice will be shipped with the Marble packages.

And we're also looking for alternative speakers for all other languages - at least one each, and that's a lot!



Please participate in the contest and spread the word among your friends. The five best contributions will get a cool Marble T-shirt as a little present.


Interested? Please head over to the Voice of Marble wiki page which contains all the details you need to participate.


Interested in participating? Please follow these steps:



  • Choose one or more languages you want to record audio files in. Prepare translations of the commands for languages other than english. See Translations for details.

  • Record all 64 voice samples and store them as .ogg files. See Recording for details.

  • Upload your voice in time for the upload deadline (cf. timeline above). See Upload for details.

  • The deadline for submissions is Friday, July 15th 2011.


"

Kolmabased mõtted

Tavaline tööpäev.

Jalgpalli MM-il olid siis täna alagruppide viimased mängud, mis tõid kaasa mõnegi väiksema üllatuse. D-alagrupis olid vastamisi kindel esimene ja kindel viimane ehk Brasiilia ja Ekvatoriaal-Guinea ning grupi teise edasipääseja otsustanud mängus Austraalia ja Norra. Ekvatoriaal-Guinea mängis küll väga südilt, aga brasiillannade vastu nad siiski kuidagi ei saanud ja 0:3 kaotus oli igati kohane tulemus. Samas oli kena, et kumbki ei hakanud ka iseenesest juba tähtsusetut mängu tapma, vaid palliti ikka päris eduliselt, eriti teisel poolajal. Mõistagi oli märksa suurem aktiivsus algusest peale Austraalia ja Norra mängus, sest siin tuli veel välja selgitada, kes alagrupist Brasiilia järel edasi pääseb. Norralannad küll üritasid, aga nagu ma varemgi olen märkinud, oli nende mäng tihtipeale üpris hambutu. Tõsi, avavärava nad lõid, aga vaid minut hiljem andsid austraallannad vastulöögi ja see, et mäng lõppes 2:1 Austraalia võiduga, oli ka üsna õigustatud tulemus. Kahju, et kunagised maailmameistrid ei suutnud ennast heast küljest näidata: neil oli olemas kõike, mida heaks mänguks vaja - individuaalset meisterlikkust, kokkumängu. häid läbiproovitud kombinatsioone ja improvisatsioonivõimet -, aga ikka jäi midagi puudu, see viimane lihv, mis oleks nad sihile ja edule viinud...

C-alagrupi mängud olid selles mõttes vähemtähtsamad, et kaks edasipääsejat olid juba selgunud, nüüd pidid USA ja Rootsi lihtsalt omavahel selgeks tegema, kes neist jääb teiseks ja läheb järelikult vastamisi Brasiiliaga, kes aga tuleb esimeseks ja saab vastaseks eeldatavasti tunduvalt mõnusama Austraalia. USA paistis paraku mängu eriti esimesel poolajal üpris vähetõsiselt võtvat, seda erilist hoogu, mis eelmisi mänge iseloomustas, neil sees ei olnud - muidugi, tuleb ka öelda, et rootslannade kaitse võttis seda hoogu ikka kohe tublisti maha. Aga Rootsi seevastu lausa üllatas, eriti kui arvestada eelmisi mänge, kus nende võidud olid olnud sellised väheveenvad. Täna paistis neil kõik palju paremini sujuvat ja vähemalt üks põhjanaaber taastas mus usu Põhjamaade jalgpalli. Ei saa küll öelda, et 2:1 võit oleks neile kergelt tulnud, sest teisel poolajal otsustasid ka ameeriklannad jalad kõhu alt välja tõmmata ja väljakul korralikult sibama hakata, aga võidu olid rootslannad igatahes kuhjaga ära teeninud. Põhja-Korea ja Colombia mängust ei sõltunud enam suurt midagi peale ehk naiskondade enesetunde, aga kogu mäng oli rohkem üks suur rabelemine ja rapsimine ning 0:0 oli sellele vähest ilu pakkunud mängule ehk kohanegi tulemus. Aga igatahes võib nüüd juba veerandfinaalis oodata võib-olla lausa finaalilegi väärilist mängu, kui vastamisi lähevad Brasiilia ja USA, kes Saksamaa kõrval on olnud praeguse turniiri selgelt parimad võistkonnad. Eeldatavasti hea tasemega ja võitluslik mäng muidugi rõõmustab südant, aga siiski kahju, et sellised võistkonnad juba veerandfinaalis peavad kokku minema...

Loetud: Tuna 2/2011
Vaadatud: jalgpalli MM: Ekvatoriaal-Guinea - Brasiilia (Eurosport), jalgpalli MM: Austraalia - Norra (FIFA Live Video), jalgpalli MM: Rootsi - USA (Eurosport), jalgpalli MM: Põhja-Korea - Colombia (FIFA Live Video)

6.7.11

Teisibased mõtted

Tavaline tööpäev.

Jalgpalli MM-il algasid alagruppide viimase ringi mängud, mis alati tekitab teatavaid probleeme, sest neid peetakse harjumuspäraselt ju kaks tükki korraga ühel ja samal ajal. Õnneks pakub lisaks Eurospordile vaatamisvõimalust ka FIFA ise, nii et üks ekraan telerist ja teine arvutist aitavad hädast üle :-)

B-alagrupi mängud olid selles mõtted huvitavad, et ainult Jaapani oli taganud endale juba edasipääsu veerandfinaali ja Uus-Meremaa kindlalt selle kaotanud, nii Mehhiko kui ka Inglismaa aga säilitanud veel lootuse teisena edasi pääseda. Jaapani kindlustatud edasipääs andis ennast nähtavasti ka mängus tunda, erilist sära selles ei olnud ning inglannad andsid endast parima, võiteski lõpuks 2:0. Kusjuures nende esimene värav Ellen White'ilt oli tõeline iludus - selline mõnus küünalpall, mis ilmselt kõigile ootamatult vajuski väravavahi selja taha sisse. Mehhikole oleks edasipääsu taganud ainult see, kui nad oleksid löönud rohkelt väravaid ja Inglismaa oleks kaotanud, sestap alustasidki nad maruliselt ja esimene värav sündis juba minuti möödumisel mänguaja algusest. Uus-Meremaa osutas ent neile väga visa vastupanu ning mida edasi kulges teine poolaeg, seda selgemaks sai nähtavasti ka mehhiklannadele, et püüavad nad, mis püüavad, teises mängus võtab Inglismaa oma ja nende edasipääs on sellega suletud. Ja nii lasidki nad lõpuks uusmeremaalannadel endale kaks väravat lüüa, lõpptulemuseks viik 2:2. Ma ei saa öelda, et mul oleks Inglismaa ja Mehhiko vahel valides erilist lemmikut olnud, aga mehhiklannadest oli lõpuks siiski kahju: nad alustasid nii entusiastlikult ja paljutõotavalt, aga näha oli, et hoolimata sellest, et mängud peetakse samal ajal, võimaldavad tänapäeva sidevahendid seisu sisuliselt reaalajas teada saada ning see jõuab ka mängijateni - mängulõpu frustratsiooni pole eriti millegi muuga seletada...

A-alagrupis oli kõik selge: Saksamaa ja Prantsusmaa edasi, Nigeeria ja Kanada koju tagasi. Aga see ei takistanud mänge äärmiselt võitluslikus vaimus pidamast. Kusjuures imetabaselt kulgesid need mitmeti paralleelselt mitte lihtsalt ajas, vaid kohati isegi sündmustes: näiteks samal hetkel, kui sakslannad lõid värava, pommitasid nigeerlannad tõsise raksatusega Canada väravalatti, mitmed karistuslöögid anti ühel ja samal ajal ja nii edasi. Küll aga iseloomustas Kanada ja Nigeeria mängu miski, mida sellise tasemega mängudelt ammu ei mäleta: vahepeal läks staadionil lihtsalt vool ära ja et tegemist oli päris hilisõhtuse mänguga, tekkis kena hämarik paari prožektori osalusel, nii et mäng seisis oma kümmekond minutit, enne kui valgustusega taas asjad korda saadi. See andis indu nigeerlannadele, kes peagi seejärel vormistasid ära mängu ainsa värava, jättes sellega Kanada kenasti nullinaiseks sel turniiril (tõsi, ühe värava nad siiski suutsid lüüa). Sama äge oli ka Prantsusmaa ja Saksamaa mäng. Oodatult oli kahel viimasel MM-il maailmameistriks tulnud Saksamaa parem ja õige mitmel korral tekkis tuttavlik tunne Saksamaa meeste mängust, kus lülitatakse sisse lausa võitmatu massin, mis lihtsalt halvab vastase igasuguse tegevuse. Ka seda mängu iseloomustas sugugi mitte nii tavaline nähtus, kui Prantsuse väravavaht lihtsalt pani ründajale jala taha ja sai mõistagi selle eest punase kaardi - ning järgneva penalti loomulikult lõid sakslannad sisse. Aga sellest hoolimata suutsid prantslannad siiski mitmel korral mänguohjad enda kätte võtta ja nii jäi lõpptulemuseks 4:2.  Veerandfinaalid end eriti viimases mängus väga võimsana näidanud Saksamaa ja muidu - välja arvatud viimases mängus - ennast väga heana näidanud Jaapani ning kõigis mängudes head taset näidanud Prantsusmaa ja samuti üsna ühtlaselt hästi esinenud Inglismaa vahel tõotavad igatahes põnevad tulla.


Loetud: Tuna 2/2011
Vaadatud: jalgpalli MM: Inglismaa - Jaapan (Eurosport). jalgpalli MM: Uus-Meremaa - Mehhiko (FIFA Live Video), jalgpalli MM: Prantsusmaa - Saksamaa (Eurosport), jalgpalli MM: Kanada - Nigeeria (FIFA Live Video)

5.7.11

Esmabased mõtted

Üle tüki aja taas tavaline esmaspäev elik vaba tarkvara tõlkimise päev, mis möödus seegi kord täieliselt KDE tähe all. Kui välja jätta uuendusekesekene stabiilses harus, läks põhiaur arendusharu peale. Et ettevalmistuste tõttu 4.7-ks oli seal ajutiselt nii kümmekonnaks päevaks scripty ehk väike serveripoolne skript, mis tõlkefaile vastavalt lähtefailide muutustele uuendab, välja lülitatud, siis kasutajaliidese poole peal midagi uut ja huvitavat polnud (praegu ei tunne ennast võimelisena neid veel puuduolevaid suuri ja raskeid asju, nimelt finants- ja muusikarakendusi, tegema hakata) ning tähelepanu koondus dokumentatsioonile, mida nagunii on vaja ornungisse seada. Ja vähemalt nii palju ka sai, et KDE SC 4.7 peaks taas tulema nii kasutajaliidese kui ka dokumentatsiooni osas põhimõtteliselt 100% eestindusega (see põhimõtteline tähendab seda, et kasutajaliidese poole peal on juba palju aastaid üks tõlkimata string, mis ei ole küll kellelegi kuskil nähtav, vaid tähistab lihtsalt seda, et sellises mängus nagu KTuberling (või ka Kartulimees) ei saa eesti keelt kasutada, kuna keegi ei ole teinud selle jaoks vajalikke helifaile, kus kaunisti öeldaks välja kõik need asjad, mida selles mängus kasutatakse...)

Ja lõpetuseks: sattusin täna ühe imetoreda asja peale, mis lubaduste kohaselt peaks kõik, mis maailmas halvasti ja pahasti, kõigest ühe nupuvajutusega nagu naksti heaks tegema. Tegigi! :-) Aga igaüks võib ise järele proovida.


Loetud: Tuna 2/2011
Vaadatud: Ebatavaline perekond (FoxLife), Primeval (Pro7)

Tarkvaratõlked:
KDE stabiilne haru
KDE arendusharu

4.7.11

Pühabased mõtted

Tavaline tööpäev, mida katkestas mõneks ajaks ema ja ta poiss-sõbra külaskäik, kes, eriti viimane, olid nii heas südasuvises tujus, et suvatsesid mulle kui nooremale ja kogenematumale hakata selgitama "hea tava" olemasolu, mille üks punkte pidada olema see, et magatakse öösel ja üleval ollakse päeval. Ma sain aru, et see käib nähtavasti mu uneaja ja ärkveloleku rütmi kohta, kuigi ma olen suutnud vähemalt endale väga edukalt selgeks teha, et öö on siis, kui ma magan, ja päev siis, kui ma ei maga - sõltumata sellest, milline ilm ja kliima ja universum parajasti väljaspool mind valitseb... Igatahes mõtteainet see andis...

Tänane päev oli lisaks üsna jalgpallirohke. Jalgpalli MM-ile lisaks, millest allpool pikemalt, vaatasin täna teleri vahendusel ka Eesti meistrivõistluste kahe parema või, noh, kahe paremate sekka kuuluva Flora ja Nõmme Kalju kohtumist, mis kulges tõeliselt tuliselt ja dramaatiliselt: kõigepealt jäi Nõmme Kalju 0:2 taha ja tundus juba, et mäng võib olla tehtud. Aga siis nad kogusid ennast ja tulid 2:2 tagasi. Järgmise dramaatilise käänuna järgnes mõistagi Flora etteminek 3:2, mis päris mängu lõpus, juba 94. minutil, kui kõigil oli selge, et tegemist on ilmselt üldse viimase liigutusega mängus, anti penalti Nõmme Kalju kasuks. Kõigil võis sel hetkel pinge olla täiega haripunktis, ka lööjal, kes teadis, et sellest võib sõltuda kõik, ja teadis ka, et vastas seisab üks Eesti paremaid väravavahte... Aga penalti on penalti ja sisse ta vuhises, keerates pea paaritunnisele pingedraamale lõpliku vindi peale.

Jalgpalli MM-il tõmmati tänasega joon alla alagrupimängude teisele ringile, ilma et erilisi üllatusi oleks sündinud. Austraallannad käisid üle Ekvatoriaal-Guineast, mida oli iseenesest oodata, aga võitsid siiski tulemusega 3:2, lastes endale lüüa üsna ootamatult tervelt kaks väravat - tõsi, ega Ekvatoriaal-Guineal palju rohkem võimalusi polnudki (pooleldi muigega või lausa laia irvega võib öelda, et nad olid ikka kehvemad kui Eesti mehed Nõmme Kaljust :-) ). Brasiilia, mis Austraalia vastu oli mänginud suhteliselt kahvatult, ent siiski kindlalt võitu saavutades, täna aga hiilgas Norra vastu, tehes kunagistele maailmameistritele ja praegugi tugevaks loetavatele norralannadele pähe lausa 3:0. Ka Marta näitas, miks ta on viis aastat järjest maailma parim naisjalgpallur olnud: kaks väravat läks tema arvele ja nii mõnigi kord arendas ta sellist kiirust, mis usutavasti mingis 30 või 40 meetri jooksus oleks ka professionaalsete jooksjatega võrreldes täiesti maailmaklassist, rääkimata juba meisterlikkusest palliga ümberkäimisel ja selle igasugustest tülikatest segavatest teguritest nagu vastastest hoolimata enda jala küljes hoidmisel. Norralannade tegevus väljakul seevastu oli, nagu eelmisegi mängu ajal oluliselt nõrgema Ekvatoriaal-Guinea vastu, üsna hambutu, nii et ma julgeks kahelda, et nad alagrupist edasi saavad - viimane mäng on neil Austraaliaga, mis otsustabki, kumb edasi pääseb, ja mina panustaks küll pigem Austraaliale... Sellest oleks õieti kahju, sest nii Rootsi, kes küll on edasipääsu juba taganud, kui ka Norra olid vähemalt mu silmis palju paremal tasemel naiskonnad, aga sel MM-il on nad mõlemad ennast kuidagi kahvatu ja hallina näidanud ja ma tugevasti kahtlen, et isegi kui Norra samuti peaks suutma end nii palju kokku võtta, et Austraaliast jagu saada, on neil üldse lootust veerandfinaalist edasi pääseda (arvatavad vastased ilmselt Norral USA ja Rootsil Brasiilia, mis ei jäta just seni näidatud taset arvestades erilisi kahtlusi tulemuses...).


Loetud: Tuna 2/2011
Vaadatud: Eesti jalgpalli meistriliiga: FC Flora - Nõmme Kalju (TV6), jalgpalli MM: Brasiilia - Norra (Eurosport), jalgpalli MM. Austraalia - Ekvatoriaal-Guinea (Eurosport), Pushing Daisies (Kanal2), Spioonid (ETV), Watchmen (Pro7)

3.7.11

Laubased mõtted

Tavaline tööpäev.

Sattusin täna vaatama Autorihüvitusfondi leheküljele, kui olin täheldanud mõningad osutusi selleaastastele hüvituste saajatele veebimaailmas. Ja seal see nimekiri taas oligi. Sel aastal on küll, paistab, ka mitmed välismaised autorid avastanud, et Eesti riigi käest võib hüvitust saada, ja nii võibki nimekirjas kohata Barbara Cartlandi, Agatha Christie't, Doris Lessingut ja veel mõningaid, kes enamasti on noppinud üsna kenakese koore. Siiski on needki maailmanimed kaugele maha jäänud kodukootud Erik Tohvrist, kelle esikohta nähtavasti naljalt ei suuda ükski korüfee väärata... Aga õnneks jagub raha siiski ka väiksematele kiludele...

Jalgpalli MM-il täna erilisi üllatusi polnud. Rootsi sai küll põhjakorealannadest lõpuks 1:0 jagu ja pääseb ka veerandfinaali nüüd kindlalt edasi, aga juba eelmise mängu põhjal tekkinud pettumust põhjanaabrites tänane päev küll ei vähendanud. See-eest USA võit muidu südide colombialannade üle oli veenev 3:0 - kaks esimest väravat ja eriti see esimene, filigraanselt ristnurka löödu, olid väga ilusad, kolmas küll rohkem Colombia väravavahi süü, aga õige mitu tõsist hoopi pidid vastu võtma ka väravapiirded... - ja ameeriklannad jätkasid väga enesekindlal rajal: seniste mängude põhjal on nad ainsad algusest peale heas hoos naiskond ja ma julgeks loota nende jõudmist vähemalt poolfinaali, aga miks mitte ka kaugemale.

Võtsin täna ka nii palju mahti, et valmis kirjutada pisike nupuke mõne päeva eest ilmunud Mandriva Linux 2011 esimesest eelväljalaskest.


Loetud: Tuna 2/2011
Vaadatud: Koer, lennuk ja laulupidu (ETV), jalgpalli MM: USA - Colombia (Eurosport), jalgpalli MM: Põhja-Korea - Rootsi (Eurosport), Merekoletis (TV12), Stepfordi naised (TV3)

Ilmunud tõlked: Vello Vikerkaar: valged ükssarvikud (Postimees, 02.07.2011)

Mandriva Linux 2011 RC1 väljas



Mõningase viivituse ja laiema plaanimuutuse järel nägi ööl vastu juuni viimast päeva ilmavalgust tulevase Mandriva Linux 2011 esimene väljalaskekandidaat ehk RC1. Etteruttavalt neist plaanimuutustest: algselt pidanuks Mandriva Linux 2011 ilmuma juba mai lõpul, kuid selleks ajaks saadi valmis alles kolmanda beetaväljalaskega (mille lühikest tutvustust siinkirjutaja sule läbi näeb siin) ja kui ka siis veel arvati (vähemalt ametlikult), et lõplik väljalase tuleb juuni lõpuks, siis võetud suuna tõttu, mis tähendab üsna suuri muutusi, otsustati lõplik väljalase edasi lükata augusti lõppu (enne seda ilmub orienteeruvalt juuli lõpus veel teine eelväljalase).

Neiks muutusteks on eelkõige juba eelmisel aastal alanud koostöö Venemaa ROSA Labiga, mis on valmistanud Mandrivale üsna mitmes mõttes korraliku välimuse, osaliselt ka sisulise muutuse. Järgneva paremaks mõistmiseks tasub meeles pidada, et eelmisel aastal otsustas Mandriva, nähtavasti eelkõige puhtalt töökäte nappuse tõttu, muutuda ainult KDE-keskseks distributsiooniks: GNOME, LXDE ja kõik need muud töölauad on endiselt alles ja pole ka välistatud, et kogukond valmistab lõpliku väljalaske ajaks, võib-olla ka firma osalise toega, vastavad ISO-plaadid, aga Mandriva kui ettevõte toetab ainult KDE-d ning see on ka vaikimisi töölaud.

Kahtlemata asjad, mis kõige enam silma torkavad, on uus sisselogimisaken, mis KDE tavapärasega võrreldes on veidi mängulisem, aga suhteliselt sama edukalt kasutatav. Teine suurem uuendus on rakenduste käivitaja ehk start-menüü, mis tavapärasega harjunuid võib ära ehmatada - see võtab enda alla kogu ekraani. Samas on seda üpris mugav kasutada ja kindlasti on selle üks huvitavaid omadusi ajatelje-paneel, mis võimaldab hõlpsasti tuvastada oma masinas just konkreetsesse ajahetke või -perioodi kuuluvad failid (esialgu käib see fotode ja videode kohta, aga ilmselt see laieneb).

Huvitav uuendus on ka Mandriva uus sünkroniseerimisteenus, mis hetkel on veel testimisjärgus, aga mis eelduste kohaselt peaks võimaldama oma andmeid varundada ja neid hoida ka Mandriva hallatavas "pilves". Tõsi, tuleb kohe tunnistada, et RC1 puhul on selle teenusega seotud selline ebameeldiv asjaolu, et ilma selle eemaldamiseta (mida ei saa paraku lihtsalt ikoonile klõpsates teha, vaid tuleb kasutada tarkvarahaldurit ja seal üles otsida psyncclient) ei ole võimalik isegi mitte välja logida...

ROSA Labist pärit uuendusi on veelgi, aga need on ehk vähem tähelepandavad. Võib-olla siiski tasub ära märkida ühe pikaajalise soovi, nimelt Mandriva kroonijuveeli ehk juhtimiskeskuse ning KDE Süsteemi seadistuste ühendamise teatavat täitumist: esialgu tähendab see küll ainult kasutajate ning süsteemsete teenuste haldamise moodulite lisamist KDE Süsteemi seadistuste sekka, aga need ehk ongi ühed peamised ning küllap tasapisi järgnevad ka teised moodulid.

Küll andis väljalaskeplaanide muutmine võimaluse uuendada korralikult tarkvaralist baasi, millest võib juhuslikus järjekorras ära märkida järgmised asjad:

  • Firefox 5.0
  • Thunderbird 3.1.11
  • KDE SC 4.4 koos kdepim 4.6-ga (viimane ei pruugi olla veel väga stabiilne, seda on oodata 4.7 ajaks)
  • Opera 11.50
  • X,org server 1.10.2
  • kernel 2.6.38.7



Loomulikult on uut tarkvara ning samuti seni teada olnud vigade parandusi veel rohkelt, aga jäägu need juba igaühe enda avastada.


Uudise allikas Mandriva ajaveebis (samuti eelteade)
Väljalaskemärkmed Mandriva wikis
Kena illustreeriv pildimaterjal Softpedias

2.7.11

Reedesed mõtted

Tavaline tööpäev, millele andsin veidi masohhistlikku vürtsi juurde väljaskäiguga, mis viis ühte natuke kaugemal asuvasse poodi. Valisin küll väljaskäiguks võimalikult hilise aja, aga masendava kuumuse käest see muidugi ei päästnud - praegu pole ju vahet, millisel hetkel ööpäevast sulada...

Enne minu väljaskäiku jõudis aga mu juurde sissekäigu teha postikuller, kaasas pakike Varraku/SERK-i läkitatud raamatutega, mis olgu siin ka ära mainitud:



Jalgpalli MM-il tuli täna esimene natuke suurem üllatus (kuigi õigupoolest poleks see pidanud väga suur üllatus olema), kui jaapanlannad purustasid Mehhiko võimsalt 4:0. Et Jaapan on tugev, ei olnud muidugi kahtlust ja eelminegi mäng kinnitas seda. Küll aga jättis Mehhiko eeldatavalt samuti suhteliselt tugevate inglannade vastu eelmises mängus päris hea mulje, kuid täna ainuüksi muljest ei piisanud ja nende värav osutus kui läbikäiguväravaks, kust jaapanlannad tuju tekkides palliga läbi astusid (veidi vaieldava suluseisu arvestamise tõttu jäi viies värav lugemata). Inglismaa suutis teises mängus küll Uus-Meremaad lõpuks võita 2:1, kuid nende mäng jättis samamoodi hambutu mulje, nagu esimene mäng Mehhikogagi (Uus-Meremaa lõi esimese värava ja juhtis kohtumist pikalt), nii et jaapanlannade vastu kas või viik saavutada ja edasi veerandfinaali pääseda saab neil olema küll äärmiselt keeruline...


Loetud: Tuna 2/2011
Vaadatud: jalgpalli MM: Jaapan - Mehhiko (Eurosport), jalgpalli MM: Uus-Meremaa - Inglismaa (Eurosport)

1.7.11

Neljabased mõtted

Et nädala algus oli üsna hektiline, langes tarkvara tõlkimise päev alles tänasele. Ja kulges taas KDE tähe all. Kõigepealt üks pisike uus fail stabiilses harus, siis aga jälle arendusharu juurde, kus mõistagi tegemist vajavaid tegemisi küllaga ja rohkemgi. Ma korraks mõtlesin, et asun kohe dokumentatsiooni kallale, aga siis leidsin, et võiks ette võtta ühe silmatorkavama avantüüri ja tõlkida ära kausta www, mis, nagu nimigi aimu annab, sisaldab siis neid KDE veebilehti, mis on muudetud sel moel tõlgitavaks. Praegusel hetkel on seal küll neid ainult kaks (või ka rohkem, kuidas võtta), dokumendinäitaja Okulari ja KDE õpitarkvara KDE-Edu omad (see viimane muudab arvestamise keeruliseks, sest selle all on tegelikult päris palju lehekülgi). See võttis oodatust veidi enam aega, aga valmis ma nad sain ning kui millalgi vastutavad isikud need tõlked ka õigesse kohta paigutavad (või midagi kuskil lülitavad), siis peaks need kaks lehekülge kenasti ka eestikeelseks muutuma (või noh, kui kenasti, jääb muidugi teiste hinnata, aga ma vähemalt püüdsin). See on muidugi vaid tibatilluke murdosa kõigist KDE veebilehekülgedest, ülejäänud pole seni ilmutanud väga suurt indu lasta ennast tõlkida (kuigi mõnel pool käib tõlkimine veidi teistmoodi, nagu Wiki(pedia)s). Aga ehk tulevad nood ka millalgi siiski järele...

Jalgpalli MM-il algas täna alagrupimängude teine voor ja oodatult suutsid favoriidid võtta oma. Prantslannade võit Kanada üle kujunes lausa 4:0 - formaalselt, edetabeli koha järgi, võiksid nad ju lausa võrdsed olla, aga tänane mäng kujunes kanadalannade jaoks igatahes korralikuks teerulliks, mille alt nad õieti ei suutnudki välja tulla, ehkki helgemaid hetki jagus neilegi. Sakslannade võitlus nigeerlannadega oli palju tasavägisem ja lõppes ka tasavägisema tulemusega 1:0. Saksamaal otsekui puuduks see särts, mis nad kahel viimasel korral on maailmameistriks kergitanud, ja koostöö kipub mõneti logisema. Aga samas ei riski isegi arvata, millega võib lõppeda tänaste võitjate omavaheline kohtumine järgmisel nädalal...

Ööl vastu tänast nägi ilmavalgust ka Mandriva 2011 esimene väljalaskekandidaat ehk RC1, millest ma kirjutan niipea eraldi uudisnupukese, kui selleks aega tekib. Senikaua võib imetleda selle pilte Softpedias.

Loetud: Tuna 2/2011
Vaadatud: jalgpalli MM: Kanada - Prantsusmaa (Eurosport), jalgpalli MM: Saksamaa - Nigeeria (Eurosport)

Tarkvaratõlked:
KDE stabiilne haru
KDE arendusharu